Hakan Fidan’dan Riyad’da diplomasi trafiği: Gündem Gazze

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi’nin Gazze konusundaki Temas Grubu Toplantısı’na katılmak üzere bulunduğu Riyad’da, Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide ile görüştü. Görüşmede; İsrail’in üzerindeki baskının artırılması gerektiği ve Filistin devletinin daha fazla ülke tarafından tanınması için atılabilecek adımlar ele alındı.

Fidan, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyon Başkan Yardımcısı Josep Borrell Fontelles ile de görüştü. 

Dışişleri Bakanı Fidan, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi’nin Gazze konusundaki Temas Grubu Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Riyad’da Norveçli mevkidaşı Espen Barth Eide Eide ile bir araya geldi.

Üst düzey bir Bakanlık yetkilisinden edinilen bilgiye göre; görüşmede Fidan, uluslararası toplumda ve kamuoyunda İsrail’e yönelik tepkilerin arttığına dikkati çekti. İsrail üzerindeki baskının artırılması gerektiği belirtilen görüşmede Filistin devletinin daha fazla ülke tarafından tanınması için atılabilecek adımlar ele alındı. Yetkili, NATO çerçevesinde iki ülke arasındaki iş birliği konularının da gündemde olduğunu aktardı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile görüşme 

Fidan, Riyad’da Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile de görüştü.

Borrell ile görüşme 

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Riyad’ta AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyon Başkan Yardımcısı Josep Borrell Fontelles ile görüştü.

TIKLAYIN – AB zirvesi kararlarına tepki; Hakan Fidan, Brüksel’deki dışişleri bakanları toplantısına katılmayacak

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir